+90 312 394 26 48 otomasyon@ekokaynak.com

Eko Kaynak

Eko Kaynak Teknolojileri

Endüstriyel robotlar çok çeşitli alanlarda kullanılmakta. Bunlardan biri de kaynak yapımı. Kaynak robotu olarak kullanılan endüstriyel robotlar son derece zor ve uzmanlık gerektiren kaynak işlemlerini en doğru ve sorunsuz şekilde gerçekleştirir.

Kaynak teknolojileri sanayinin her alanında kullanılmakta. Birçok farklı yöntemler kullanılsa da söz konusu işlem bazen zor hatta tehlikeli bir süreç de içermekte. Bu noktada kaynak robotu devreye girmekte ve güvenli bir şekilde çalışılmasına olanak sağlamakta.
Farklı ebat ve özelliklerdeki kaynak robotu ile çalışılan alanlar dar olsa da en uygun konumlandırma ile başarılı sonuçlar elde edilir. Böylece ihtiyaç duyulan işlev doğrultusunda verimli çözümler üretilir. Kaynak ile birleştirme ve kaynak kesme işlemleri kaynak robotu ile güvenli bir şekilde yapılabildiği gibi aynı zamanda hızlı ve böylece üretim aşamasındaki zaman verimli kullanılarak da yapılmış olur. Malzemenin konumlandırması da bu hesaplama içinde yer alır ve kaynak robotu ile uyumlu bir şekilde olması sağlanır.
Orta ve küçük ölçekli işletmelerden, büyük sanayi kuruluşlarına kadar hemen her kuruluş için kaynak robotu kullanımı verimli ve doğru bir çözüm. Kaynak robotu için bütçelendirme aşamasında ihtiyacın iyi tanımlanması büyük önem taşımakta. İşletmede yürütülen çalışma doğrultusunda yapılan analiz sonucu ihtiyacın belirlenmesi, kaynak robotu maliyetini de düşürür ve en verimli sonucun alınmasını da sağlar.
Robot kullanılarak yapılan kaynak göz önüne alınırsa, bu sistem, kullanılan kaynak telinin 1.5 katı kadar tekrarlanabilir hassasiyette kaynak kalitesinde parçalar içerir. Parçalar bu aralıkta tekrarlanabilir değil ise dokunma sensörü (Touch Sensor) veya herhangi bir dikiş izleme sistemi (Seam Tracker) veya ark sensörü (Arc Sensor) gerekecektir. Ark sensörü yardımı ile sürekli kaynak çizgisini takip ederken çalışılan parçanın üretiminde meydana gelen hata, ısıl gerilme vs. bağlı olarak meydana gelebilecek sapmaları düzeltmek mümkün olur. Dokunma sensörü yardımı ile kaynak başlama noktası en iyi şekilde bulunabilir.

Foto Galeri

Robot sistemi seçiminde diğer bir önemli ön adım da doğru kaynak prosesini ve uygulama ekipmanım seçmektir. Kaynak prosesinin seçimi kaynak görünümünü, kaynak genişliğini, ilerleme hızını, üretim kapasitesini ve parça kalitesini etkileyecektir. Elle kaynak yapılan benzer prosesler bazen robot sistemi tarafından yapılamayabilir. Bir robot parçalar arasında ayarlama yapamazken kaynakçı yapabilir.

Ve yine bir robot genellikle bir kaynakçıdan iki hatta dört kat hızlı şekilde kaynak yapabilecek ve sabit sonuçlar elde ederek çalışacaktır.
Sonuçta hangi tip parçaların robotlu kaynak sistemiyle kaynak edilmesi gerektiğine karar vermek gerekir. Eğer parça listeniz çok geniş olursa bu sizi çok yüksek maliyetli bir robotlu kaynak sistemine götürür. Bunun için verilen parça ailesi içinden anahtar parçalar üzerinde odaklanmaya çalışılmalıdır.
Bu, üreticiyi, robot sisteminin alınmasındaki fınansal ayarlamada da rahatlatacaktır. Sistemin baştan oluşturulan maliyeti ve sonradan basit sisteme eklenecek parçalarla oluşacak maliyeti arasında, finansal ömrü göz önünde bulundurularak bir optimum seçim yapmak gerekmektedir.
Robot sistemi almaya karar vermek birçok faktöre bağlı olacaktır. Bunlar;

  • Robot tecrübesi
  • Eldeki insan gücü
  • Eldeki bütçe
  • Gerekli sistem performans seviyesi
Doğal olarak daha çok iş yapacak sistemin gereksinimi daha fazla maliyet demektir. Ama bireysel ihtiyaçları karşılamak için riski, insan gücünü, maliyeti ve performansı dengeleyecek yollar da bulunmaktadır.
İşletmeniz için en doğru çözümü elde etmek için bizi arayabilir ve kaynak robotu çözümlerimiz hakkında bilgi alabilirsiniz.