blank
blank
blank

MEMBRAN DUVARI KAYNAK OTOMASYONU

Membran kaynak makineleri, Kazan membran duvarlarının seri,hızlı ve hatasız bir keşilde kaynak yapmak için tasarlanmıştır. Müşteri taleplerine göre değişik çaptaki boruların ve farklı kalınlık, ve genişliklerde ki lamaların kaynak birleştirme işlemleri yapılabilmesi için tasarlanmış kaynak otomasyon sistemidir.  Uç kısımlarından puntalanan boru ve lamalar motorlu rulolar ile sürülerek  kalıplar içinde üsten ve yandan baskılı tekerler ile sıkıştırılarak doğrusal hareket ile, kaynak kafaları sabit kalarak hızlı kaynak yapılabilmesine imkan sağlamaktadır. Aynı anda lamanın her iki tarafına kaynak yapıldığından kaynak çekmesi minimize edilmiştir. Sistem üzerine iki , dört veya altı kafa  ile kaynak yapmak mümkündür.

Sisteme borular ve lamalar kaynak öncesi tezgahlardan motorlu rulolar üzerinden sürülür. Kaynak istasyonu girişinde lamalar boruların merkezinde kalacak şekilde döndürücü kalıplar ile sistem sayesinde otomatik hizalanır ve tüm parçaların başlangıç noktalarını eşitlemek için hizalama  yapılır.Hizalama tamamlandığında yan baskı kalıpları sayesinde iş parçası her iki yandan sıkıştırılır ve  iş parçası motorize rulolar ile sürülerek kaynak hızında ilerlemeye devam eder. İş parçası torç sisteminin önüne geldiğinde torçlar kaynak bölgelerine manuel olarak konumlandırılır ve kaynak işlemi için hizalama yapılır. Kaynak işlemi operatör tarafından manuel olarak başlatılır.

  • Sistemde ince ayar yapabilmek için kaynak kafalarını kontrol eden 2 ayrı el kumandası mevcuttur.
  • Kaynak işlemi esnasında malzemede ısıdan dolayı çarpılmayı en aza indirmek için üstten, ve yanlardan baskı silindirleri çalıştırılmaktadır.
  • Sistem, bulunduğu yerde çok yer kaplamaması için, elektrik panosu, toz emme basma sistemi, kaynak güç üniteleri, tel üniteleri makine üstünde yer alan platform üzerine yerleştirilmiştir.
  • İş parçası çapı ve lama kalınlıklarına göre  sistem ile beraber 2 ayrı çap için kalıp verilmektedir. Lama genişliklerine  göre ara burçlar ile  kaydırma işlemi manuel olarak yapılmaktadır.
  • Hidrolik sistemde yer alan silindirler oransal hız ve oransal basınç kontrollü olup istenilen kuvvet ve hızda baskı yapılabilmektedir.
  • Sistem basıncı, yağ seviyesi, yağ sıcaklığı gibi sistem hakkında bilgiler operatör tarafından panelden görülebilmekte ve değiştirilebilmektedir. Ayrıca Operatör panel üzerinden haberleşmeli kaynak makinalarında Kaynak parametreleri , ilerleme hızı , toz emme ve basma kontrolü programlanabilir ve reçete sistemi ile ayar gerektirmeden kaynak yapmaya  imkan sağlamaktadır.
  • Parçanın ilerlemesi esnasında kullanılan motorlar invertör kontrollü olup istenilen (Daha önce açıklanan WPS ve PQR değerleri doğrultusunda) kaynak hız ve boşta hareket hızlarının ayarlanabilmesi sağlanabilmektedir.

Çok Yakında Hizmetinizde